28 Ağustos 2013 Çarşamba

NAMAZ nasıl kılınır? (Resimli Anlatım)Örnek olarak gösterilen namaz, sabah namazının 2 rekatlık farzıdır. Tüm iki rekatlık namazlar böyle kılınır, tek farkı niyetidir.

Allah'ın bizden istediği bilinçle yapılan bir ibadettir. Anlayarak ve biliçle yapılmalıdır. Namaz: Allah'a kulluğun bir gereği olduğunun farkında olunmalıdır."Niyet ettim Allah rızası için bugünkü sabah namazının farzını kılmaya" diye niyet edilir.
(Niyetteki maksat kılınacak namazın belirlenmesidir, illa ki sesli etmeye gerek yoktur.)

İftitah tekbiri: "Allahü Ekber" (ALLAH en büyüktür!) diyerek iftitah tekbiri alınır.

Kıyam (ayakta durmak demektir): Tekbirden sonra eller bağlanır.Ayakta (kıyamdayken) sırasıyla:

a) Sübhaneke duası,
b) Eûzü-besmele,
c) Fatiha sûresi,
d) Kur'andan başka bir sûre veya Ayet
daha okunur.

Rükû:
"Allahü Ekber" (ALLAH en büyüktür!) diyerek rükûa varılır ve burada üç defa "Sübhâne Rabbiye'l-azim" (Büyük olan Rabbim her türlü kusurdan uzaktır.) denilir.
Rükûdan kalkış: "Semiallâhü limen hamideh" (Allah kendisine hamd edeni işitir.) diyerek rükûdan kalkılır ve ayakta "Rabbenâ leke'l-hamd" (Rabbimiz hamdimiz Sana'dır.) denilir.
Secde:
"Allahü Ekber" (ALLAH en büyüktür!) diyerek secdeye varılır. Burada üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" (En büyük olan Rabbim, her türlü kusurdan uzaktır.) denilir.İki secde arası oturuş:
"Allahü Ekber" (ALLAH en büyüktür!) diyerek başını secdeden kaldırıp diz üstü oturulur.

"Allahü Ekber" (ALLAH en büyüktür!) diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" (En büyük olan Rabbim, her türlü kusurdan uzaktır.) denilir.
"Allahü Ekber" (ALLAH en büyüktür!) diyerek secdeden ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır
İkinci Rek'at:
Ayakta sırasıyla;

a) Besmele,
b) Fatiha sûresi,
c) Kur'andan başka bir sûre veya Ayet daha okunur.
Birinci rek'atte olduğu gibi "Allahü Ekber" (ALLAH en büyüktür!) diyerek rükûa varılır ve üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-azim" (Büyük olan Rabbim her türlü kusurdan uzaktır.)denilir
"Semiallâhü limen hamideh" (Allah kendisine hamd edeni işitir.) diyerek ayağa kalkılır ve ayakta "Rabbenâ leke'l-hamd" (Rabbimiz hamdimiz Sana'dır.)denilir."Allahü Ekber" (ALLAH en büyüktür!) diyerek secdeye varılır. Burada üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" (En büyük olan Rabbim, her türlü kusurdan uzaktır.) denilir.

"Allahü Ekber" (ALLAH en büyüktür!) diyerek secdeden kalkılıp dizler üzerine oturulur.Sonra
"Allahü Ekber" (ALLAH en büyüktür!) diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" (En büyük olan Rabbim, her türlü kusurdan uzaktır.) denilir(Namazın sonunda oturuş): "Allahü Ekber" (ALLAH en büyüktür!) diyerek secdeden kalkıp oturulur.
Oturuşta sırasıyla;

a) Ettehiyyatü,
b) Allahümme salli,
c) Allahümme bârik,
d) Rabbenâ âtina, Rabbenağfirli...
duaları okunur.

Önce başını sağa çevirerek "Esselâmü aleyküm ve rahmetûllâh" (Allah'ın rahmet ve bereketi üzerine olsun) denir.Sonra başını sola çevirerek,
"Esselâmü aleyküm ve rahmetûllâh" (Allah'ın rahmet ve bereketi üzerine olsun) denilir. Böylece iki rek'at namaz tamamlanmış olur.Farz olan beş vakit namaz ve rekatları:
Sabah namazı: 2 rekat farz
Öğle namazı: 4 rekat farz
İkindi namazı: 4 rekat farz
Akşam namazı: 3 rekat farz
Yatsı namazı: 4 rekat farz4 rekatlık namaz için:

2 rekatlık tüm namazlar bu şekilde kılınır, 4 rekatlık namazlarda da ilk oturuşta tahiyyat okunduktan sonra ayağa kalkılır ve Besmele çekilerek yalnızca Fatiha suresi okunur, rüku ve secde yapıldıktan sonra (yine aynı şekilde) ayağa kalkılır, tekrar besmele ve Fatiha suresi okunur. Ardından tekrar rüku ve secde yapılır. Tahiyyattan sonra biliniyorsa eğer Salli ve Barik, Rabbena duaları okunur.

Namazı namaz yapan sadece şekilleri değildir, maksadı ve manası en temel niteliklerindendir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...